Ciekawe miejsca1. Góra Chełmska
Od najdawniejszych czasów miejsce kultu i pielgrzymek pątników z całej Europy. Jedna ze świętych gór Pomorza. Położona na Pomorzu Środkowym wznosi się na wysokość 136,2 m n.p.m. Jej zbocza służyły jako cmentarz okolicznym mieszkańcom i pielgrzymom. Historycy utrzymują, iż od starożytności aż do wczesnego średniowiecza była miejscem kultu pogańskiego. W XIII wieku zbudowano świątynię pw. Najświętszej Marii Panny.

2.Jamno
Stara pomorska wieś, przed wojną nosiła nazwę Jamund. Najstarsza pisana informacja o niej pochodzi z roku 1224. Zachował się zabytkowy, owalnicowy układ zabudowy (założenia przypuszczalnie z XII wieku). Z XIV wieku pochodzi stary gotycki kościół M.B. Różańcowej. Warto zobaczyć też szachulcowe chałupy i budownictwo bramne z XIX wieku.

3.Wierzchomino
Miejscowość założona została prawdopodobnie na przełomie XII i XIII wieku przez słowiański ród Warchomin lub Wierzchosława. Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1288 roku. Zabytkowe chałupy zbudowane zostały w I połowie XIX wieku, a kościół p.w. św. Piotra i Pawła w roku 1784 (dzwon z 1733 roku). 

4.Ogrody tematyczne Hortulus w Dobrzycy
Na powierzchni ponad 4 ha urządzono liczne ogrody w różnym stylu i o różnej tematyce np.: ogród japoński, ogród francuski, ogród w stylu angielskim, ogród kamienny, skalny i inne.
Ciekawe miejsca
PL EN DE
Projekt i Wykonanie: BetterSite.pl